8. Çocuk Dostları Kongresi

İstanbul Kongre Merkezinde bu yıl 12-14 Mart 2020 tarihleri arasında yüz yüze gerçekleştirdiğimiz 8. Çocuk Dostları Kongresi’ne siz değerli meslektaşlarımızı aramızda görmekten mutluluk ve heyecan duyduk.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi çatısı altında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Çocuk Kliniklerinin bilimsel platformda bir araya gelmesini hedefleyen ana düşüncemiz genişlemiş, ülkemizin birçok yerinden kongremize katılımlar gerçekleştirilmiştir. Bu yıl 452 katılımcının İstanbul dışından kongremize katılması bizleri onurlandırmıştır.

Uluslararası planlanan kongremiz, tüm dünyayı saran COVID 19 hastalığı nedeniyle uluslararası katılımcıların programdan çıkarılması gereksinimini doğurmuştur. Bu nedenle kongremize katılımı kesinleşen ancak son gün mevcut hastalık durumu ile katılımlarını erteleyen 126 uluslararası katılımcının (Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kuzey Makedonya, Almanya ve Hırvatistan) hoşgörüsüne sığınıyoruz. Yaptığımız görüşmelerde tüm uluslararası katılımcıların anlayışı ve gelecekte tekrar birlikte olma temennileri bizleri mutlu etmiştir.

Gelinen sürecin tarihsel durumu irdelendiğinde: Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 2013, 2014 ve 2015 düzenlenen ilk üç Çocuk Dostları Kongrelerinin ardından, 2016 yılında Şişli Hamidiye Etfal EAH ile Haseki EAH, 2017 yılında Okmeydanı EAH ve Ümraniye EAH, 2018 yılında Kanuni Sultan Süleyman EAH ile Şişli Hamidiye Etfal EAH ve 2019 yılında Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH, İstanbul EAH ve Şişli Hamidiye Etfal EAH ortak olarak kongre düzenlemiştir. Bu yıl farklı olarak ilk kez tüm eğitim ve araştırma hastanelerinden oluşturduğumuz düzenleme komitesi ile 8. Çocuk Dostları Kongresini planladık ve gerçekleştirdik. COVID 19 hastalığı nedeniyle kongrenin yapılacağı son güne kadar büyük bir stres altında planlama ve öngörüleri ile hep birlikte ayakta durmamızı sağlayan düzenleme kurulunun tüm bireylerine şükranlarımı sunmak isterim.

Oluşturduğumuz bu güzel birlikteliğe katkıda bulunan başta siz değerli katılımcılar ile ismini yazmadığımız tüm Çocuk Dostlarına saygılarımızı, sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunarız. Kongre öncesinde, esnasında ve sonrasında daha güzel bir hizmet sunmak ve bilimsel bir platfor oluşturmak için emeği ve katkısı geçen başta Erol Ulaş olmak üzere Figür Turizm çalışanlarına, benimde bir katkım oldu diyen herkese candan teşekkürlerimizi bildirmek isteriz.

Bilimsel birlikteliğin yaygınlaştırılması ve sürdürülmesi açısından sizlerin değerli destek ve katkıları büyük önem taşımaktadır.

Gelecekte hep birlikte olmak dileğiyle.

Saygılarımızla

Kongre düzenleme kurulu adına
Prof. Dr. Ali Bülbül
Çocuk Dostları Dernek Başkanı

Tarih: 12-14 Mart 2020
Kongre merkezi: İstanbul Kongre Merkezi (ICC)
Bilimsel Katkı durumu: Kongremizde 40 Sözlü Bildiri, 53 Tartışmalı Poster, 183 Poster toplamda 276 bildiri sunumu gerçekleştirildi.
Kurs dağılımı: Kongremizde 9 kurs gerçekleştirildi.

Kongre bitiminde katılımcı sayısı: 2087
Hemşire Sayısı: 424, Pediatri Asistanı: 567, Aile Hekimi Asistanı: 155, Pediatri Uzmanı: 501 ve Konuşmacı/Oturum Başkanı: 312, Sponsor firma katılımcısı: 128.